13.03.2023
Jan Král

Liberec získal ocenění za vstřícnost k podnikatelům

Statutární město Liberec Liberec obsadilo třetí příčku v Libereckém kraji v celorepublikovém srovnávacím výzkumu Město pro byznys. První se umístil Jablonec nad Nisou a druhé Semily. Cenu pro město Liberec převzala 9. března při krajském setkání Svazu měst a obcí ČR náměstkyně primátora pro strategický rozvoj a dotace Šárka Prachařová.

Liberec zaznamenává vysoký podíl firem a těží z dobré dopravní dostupnosti. Index stáří, tedy poměr obyvatel nad 65 let ku lidem mladším 14 let je v krajském městě velmi nízký, což je příslibem rozvoje podnikání také do budoucna. Liberec vynakládá dostatečné finanční prostředky zejména do oblasti kultury a veřejné dopravy. Hodnotitelé také ocenili, že město Liberec podnikatelům, ale samozřejmě nejen jim, nabízí největší počet úředních hodin, během nichž si můžou vyřídit, co potřebují.

„Každé ocenění je i závazkem, aby se město nejen v hodnocených parametrech zlepšovalo,“ říká náměstkyně Šárka Prachařová.

Srovnávací výzkum Město pro byznys hodnotí v rámci celé České republiky již šestnáctým rokem 205 měst a obcí s rozšířenou působností a městské části Hlavního města Praha. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskuzi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku.

Celkové pořadí – Město pro byznys 2022

1. Jablonec nad Nisou
2. Semily
3. Liberec
4. Tanvald
5. Železný Brod
6. Turnov
7. Frýdlant
8. Jilemnice
9. Nový Bor
10. Česká Lípa

Nastavení cookies